2016 Tour de Suisse Start List - Stage 1 Time Trial Start Order and Times

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- Start list for the Tour de Suisse
See also: Tour de Suisse LIVE - Tour de Suisse Videos - Tour de Suisse Results - Tour de Suisse Photos -


- 2016 Start Order and Times for the Stage 1 Individual Time Trial:

Ordre Heure Dos NOM Prénom Equipe

1 14:37:00 214 *HNIK Karel VAT
2 14:38:00 204 KREDER Raymond ROP
3 14:39:00 198 *BAILLIFARD Valentin ROT
4 14:40:00 181 SZMYD Sylwester CCC
5 14:41:00 177 LOBATO Juan Jose MOV
6 14:42:00 168 TURGOT Sébastien ALM
7 14:43:00 157 VANOTTI Alessandro AST
8 14:44:00 145 HOLLENSTEIN Reto IAM
9 14:45:00 132 PINEAU Cédric FDJ
10 14:46:00 126 *KUDUS Merhawi DDD
11 14:47:00 117 RICHEZE Ariel Maximiliano EQS
12 14:48:00 103 *BENOOT Tiesj LTS
13 14:49:00 97 *BEVIN Patrick CPT
14 14:50:00 84 JI Cheng TGA
15 14:51:00 76 FARIA DA COSTA Mario LAM
16 14:52:00 62 VAN ASBROECK Tom TLJ
17 14:53:00 58 *VAN POPPEL Danny SKY
18 14:54:00 42 BODNAR Maciej TNK
19 14:55:00 34 GILBERT Philippe BMC
20 14:56:00 28 TXURRUKA Amets OGE
21 14:57:00 18 ZOIDL Riccardo TFS
22 14:58:00 7 *MAMYKIN Matvey KAT
23 14:59:00 217 PODLASKI Michal VAT
24 15:00:00 206 LAMMERTINK Maurits ROP
25 15:01:00 196 PASQUALON Andrea ROT
26 15:02:00 183 *HIRT Jan CCC
27 15:03:00 173 *ARCAS Jorge MOV
28 15:04:00 165 MINARD Sébastien ALM
29 15:05:00 154 MALACARNE Davide AST
30 15:06:00 142 BRANDLE Matthias IAM
31 15:07:00 131 *EIKING Odd Christian FDJ
32 15:08:00 122 *BERHANE Natnael DDD
33 15:09:00 111 STYBAR Zdenek EQS
34 15:10:00 104 LIGTHART Pim LTS
35 15:11:00 96 *VILLELLA Davide CPT
36 15:12:00 85 *LUDVIGSSON Tobias TGA
37 15:13:00 71 FARIA DA COSTA Rui LAM
38 15:14:00 63 *BOUWMAN Koen TLJ
39 15:15:00 57 KNEES Christian SKY
40 15:16:00 41 SAGAN Peter TNK
41 15:17:00 31 VAN GARDEREN Tejay BMC
42 15:18:00 27 *NIELSEN Magnus Cort OGE
43 15:19:00 14 REIJNEN Kiel TFS
44 15:20:00 6 MACHADO Tiago KAT
45 15:21:00 213 POLNICKY Jiri VAT
46 15:22:00 202 *TOLHOEK Antwan ROP
47 15:23:00 193 KRIZEK Matthias ROT
48 15:24:00 185 *GROSSSCHARTNER Felix CCC
49 15:25:00 178 *SUTTERLIN Jasha MOV
50 15:26:00 163 GAUDIN Damien ALM
51 15:27:00 156 SMUKULIS Gatis AST
52 15:28:00 141 FRANK Mathias IAM
53 15:29:00 137 PICHON Laurent FDJ
54 15:30:00 123 BRAMMEIER Matthew DDD
55 15:31:00 116 *LAMPAERT Yves EQS
56 15:32:00 106 VAN DER SANDE Tosh LTS
57 15:33:00 98 *ZEPUNTKE Ruben CPT
58 15:34:00 81 *BARGUIL Warren TGA
59 15:35:00 74 CIMOLAI Davide LAM
60 15:36:00 65 *KELDERMAN Wilco TLJ
61 15:37:00 52 *BOSWELL Ian SKY
62 15:38:00 48 BOARO Manuele TNK
63 15:39:00 38 WYSS Danilo BMC
64 15:40:00 25 HAYMAN Mathew OGE
65 15:41:00 13 RAST Gregory TFS
66 15:42:00 8 *RESTREPO VALENCIA Jhonatan KAT
67 15:43:00 216 GRADEK Kamil VAT
68 15:44:00 203 KREDER Michel ROP
69 15:45:00 195 *JAUN Lukas ROT
70 15:46:00 187 PONZI Simone CCC
71 15:47:00 175 CASTROVIEJO Jonathan MOV
72 15:48:00 167 SERGENT Jesse ALM
73 15:49:00 152 BOOM Lars AST
74 15:50:00 146 PANTANO Jarlinson IAM
75 15:51:00 135 *LECUISINIER Pierre-Henri FDJ
76 15:52:00 124 FARRAR Tyler DDD
77 15:53:00 114 *GAVIRIA Fernando EQS
78 15:54:00 107 VANENDERT Jelle LTS
79 15:55:00 95 *SKUJINS Toms CPT
80 15:56:00 87 *OOMEN Sam TGA
81 15:57:00 77 *POLANC Jan LAM
82 15:58:00 64 CASTELIJNS Twan TLJ
83 15:59:00 53 GOLAS Michal SKY
84 16:00:00 44 GATTO Oscar TNK
85 16:01:00 36 SCHÄR Michael BMC
86 16:02:00 24 BEWLEY Sam OGE
87 16:03:00 12 DEVOLDER Stijn TFS
88 16:04:00 4 KOZONCHUK Dmitriy KAT
89 16:05:00 212 STACHOWIAK Adam VAT
90 16:06:00 205 DUIJN Huub ROP
91 16:07:00 192 PIRES Bruno ROT
92 16:08:00 182 SAMOILAU Branislau CCC
93 16:09:00 172 ANACONA GOMEZ Winner Andrew MOV
94 16:10:00 166 RIBLON Christophe ALM
95 16:11:00 158 WESTRA Lieuwe AST
96 16:12:00 148 ZAUGG Oliver IAM
97 16:13:00 138 REZA Kévin FDJ
98 16:14:00 128 THOMSON Jay DDD
99 16:15:00 118 VERMOTE Julien EQS
100 16:16:00 108 WALLAYS Jelle LTS
101 16:17:00 94 KOREN Kristijan CPT
102 16:18:00 86 *SKJOESTAD LUNKE Sindre TGA
103 16:19:00 75 DURASEK Kristijan LAM
104 16:20:00 66 LINDEMAN Bert-Jan TLJ
105 16:21:00 56 LOPEZ GARCIA David SKY
106 16:22:00 43 *MCCARTHY Jay TNK
107 16:23:00 32 ATAPUMA Darwin BMC
108 16:24:00 26 JUUL JENSEN Christopher OGE
109 16:25:00 15 SCHLECK Frank TFS
110 16:26:00 3 CHERNETSKI Sergey KAT
111 16:27:00 218 SIMON CASULLERAS Jordi VAT
112 16:28:00 207 *VAN DER LIJKE Nick ROP
113 16:29:00 194 BRÜNGGER Nico ROT
114 16:30:00 186 PATERSKI Maciej CCC
115 16:31:00 176 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka MOV
116 16:32:00 164 *LATOUR Pierre-Roger ALM
117 16:33:00 151 *LOPEZ MORENO Miguel Angel AST
118 16:34:00 147 WYSS Marcel IAM
119 16:35:00 136 *MAISON Jérémy FDJ
120 16:36:00 127 NIYONSHUTI Adrien DDD
121 16:37:00 113 KEISSE Iljo EQS
122 16:38:00 102 ARMEE Sander LTS
123 16:39:00 93 BRESCHEL Matti CPT
124 16:40:00 88 TEN DAM Laurens TGA
125 16:41:00 78 NIEMIEC Przemyslaw LAM
126 16:42:00 67 MARTENS Paul TLJ
127 16:43:00 55 KIRYIENKA Vasil SKY
128 16:44:00 45 ROVNY Ivan TNK
129 16:45:00 37 *TEUNS Dylan BMC
130 16:46:00 21 ALBASINI Michael OGE
131 16:47:00 16 STETINA Peter TFS
132 16:48:00 2 *BYSTRÖM Sven Erik KAT
133 16:49:00 215 *KOCH Jonas VAT
134 16:50:00 208 DE VRIES Berden ROP
135 16:51:00 197 *STÜSSI Colin ROT
136 16:52:00 184 DE LA PARTE Victor CCC
137 16:53:00 174 DOWSETT Alex MOV
138 16:54:00 162 DUPONT Hubert ALM
139 16:55:00 155 SCARPONI Michele AST
140 16:56:00 144 ELMIGER Martin IAM
141 16:57:00 133 *ELISSONDE Kenny FDJ
142 16:58:00 125 JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD
143 16:59:00 112 *CONTRERAS Rodrigo EQS
144 17:00:00 105 ROELANDTS Jurgen LTS
145 17:01:00 92 *DOMBROWSKI Joseph CPT
146 17:02:00 83 GESCHKE Simon TGA
147 17:03:00 72 ARASHIRO Yukiya LAM
148 17:04:00 68 TANKINK Bram TLJ
149 17:05:00 54 KÖNIG Leopold SKY
150 17:06:00 46 SAGAN Juraj TNK
151 17:07:00 33 DILLIER Silvan BMC
152 17:08:00 23 *DURBRIDGE Luke OGE
153 17:09:00 17 *STUYVEN Jasper TFS
154 17:10:00 5 LAGUTIN Sergey KAT
155 17:11:00 211 CIESLIK Pawel VAT
156 17:12:00 201 WEENING Pieter ROP
157 17:13:00 191 KOHLER Martin ROT
158 17:14:00 188 MARYCZ Jaroslaw CCC
159 17:15:00 171 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon MOV
160 17:16:00 161 PERAUD Jean-Christophe ALM
161 17:17:00 153 DE VREESE Laurens AST
162 17:18:00 143 DEVENYNS Dries IAM
163 17:19:00 134 LE BON Johan FDJ
164 17:20:00 121 SIUTSOU Kanstantsin DDD
165 17:21:00 115 *VAKOC Petr EQS
166 17:22:00 101 *WELLENS Tim LTS
167 17:23:00 91 TALANSKY Andrew CPT
168 17:24:00 82 FRÖHLINGER Johannes TGA
169 17:25:00 73 BONO Matteo LAM
170 17:26:00 61 GESINK Robert TLJ
171 17:27:00 51 THOMAS Geraint SKY
172 17:28:00 47 PETROV Evgeny TNK
173 17:29:00 35 SANCHEZ Samuel BMC
174 17:30:00 22 MATTHEWS Michael OGE
175 17:31:00 11 CANCELLARA Fabian TFS
176 17:32:00 1 SPILAK Simon KAT