2017 UCI Road World Championships Results - Bergen, Norway

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- This page lists UCI Road World Championships Results
See also:  UCI Road World Championships LIVE - UCI Road World Championships Videos - UCI Road World Championships Photos - UCI Road World Championships Art -
NOTE:  If you believe you may not be seeing the latest content on this page, try clearing your browser's cache (or try a different browser).



2017: UCI Road World Championships Results (Bergen, Norway)

Elite Women Team Time Trial Results: Team Sunweb won the 2017 World Championship Elite Women TTT

1 TEAM SUNWEB (NED) 55:41.63 +0.00 45.786
36 RIVERA Coryn USA
32 KIRCHMANN Leah CAN
39 VAN DIJK Ellen NED
31 BRAND Lucinda NED
35 MACKAIJ Floortje NED +21.04
38 STULTIENS Sabrina NED +2:16.32

2 BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM (NED) 55:54.06 +12.43 45.616
2 CANUEL Karol-Ann CAN
9 VAN DER BREGGEN Anna NED
1 BLAAK Chantal NED
5 GUARNIER Megan USA
6 MAJERUS Christine LUX +1:33.90
8 PIETERS Amy NED DNF

3 CERVELO - BIGLA PRO CYCLING TEAM (GER) 56:09.66 +28.03 45.405
26 LEPISTO Lotta Pauliina FIN
24 KLEIN Lisa GER
27 LUDWIG Cecilie Uttrup DEN
28 MOOLMAN-PASIO Ashleigh RSA
25 KOPPENBURG Clara GER +4:15.23
21 GAUMNITZ Stephanie GER

4 CANYON SRAM RACING (GER) 56:46.42 +1:04.79 44.915
13 BRENNAUER Lisa GER
19 WORRACK Trixi GER
12 BARNES Hannah GBR
14 CECCHINI Elena ITA
16 KROGER Mieke GER
18 RYAN Alexis USA

5 TEAM VIRTU CYCLING (DEN) 58:33.15 +2:51.52 43.551
87 VILLUMSEN Linda NZL
81 KOSTER Claudia NED
86 PENTON Sara SWE
83 MATHIESEN Pernille DEN
84 NEBEN Amber Leone USA +1:35.59
82 MALLING SIGGAARD Christina DEN +9:17.96

6 FDJ NOUVELLE AQUITAINE FUTUROSCOPE (FRA) 59:04.67 +3:23.04 43.163
48 KNETEMANN Roxane NED
47 GILLOW Shara AUS
44 DUVAL Eugenie FRA
43 DEMAY Coralie FRA
46 FOURNIER Roxane FRA +51.62
41 BIANNIC Aude FRA +6:24.55

7 BTC CITY LJUBLJANA (SLO) 59:28.21 +3:46.58 42.879
53 BUJAK Eugenia POL
56 NILSSON Hanna SWE
51 BATAGELJ Polona SLO
57 PINTAR Ursa SLO
55 LECHNER Corinna GER +0.19
52 BOOGAARD Maaike NED +4:50.10

8 BEPINK COGEAS (ITA) 59:48.92 +4:07.29 42.631
71 JACKSON Alison CAN
79 ZABELINSKAYA Olga RUS
74 RAGUSA Katia ITA
78 VALSECCHI Silvia ITA
75 SANGUINETI Ilaria ITA +5:55.38
73 PATTARO Francesca ITA +6:05.50

9 HITEC PRODUCTS (NOR) 1:00:40.47 +4:58.84 42.028
64 FRAPPORTI Simona ITA
65 JOHNSEN Cecilie Gotaas NOR
62 BECKER Charlotte GER
63 BJORNSRUD Miriam NOR
69 THORSEN Thea NOR +48.47
66 KESSLER Nina NED +9:09.24
 

 

 

2016: Doha Road World Championships

 

Peter Sagan (Slovakia) is once again Elite Men Road Race World Champion

  Name Nationality Team Age Result
1 Peter SAGAN SVK SVK 26 5:40:43
2 Mark CAVENDISH GBR GBR 31 +0
3 Tom BOONEN BEL BEL 36 +0
4 Michael MATTHEWS AUS AUS 26 +0
5 Giacomo NIZZOLO ITA ITA 27 +0
6 Edvald BOASSON HAGEN NOR NOR 29 +0
7 Alexander KRISTOFF NOR NOR 29 +0
8 William BONNET FRA FRA 34 +0
9 Niki TERPSTRA NED NED 32 +0
10 Greg VAN AVERMAET BEL BEL 31 +0

 

Amalie Dideriksen (Denmark) is Elite Women Road Race World Champion

  Name Nationality Team Age Result
1 Amalie DIDERIKSEN DEN DEN 20 3:10:27
2 Kirsten WILD NED NED 34 +0
3 Lotta LEPISTÖ FIN FIN 27 +0
4 Elizabeth DEIGNAN GBR GBR 28 +0
5 Marta BASTIANELLI ITA ITA 29 +0
6 Roxane FOURNIER FRA FRA 25 +0
7 Chloe HOSKING AUS AUS 26 +0
8 Sheyla GUTIERREZ RUIZ ESP ESP 22 +0
9 Joelle NUMAINVILLE CAN CAN 29 +0
10 Jolien D'HOORE BEL BEL 26 +0

 

Junior Men Road Race winner: Jakob Egholm (Denmark)

Junior Women Road Race winner: Elisa Balsamo (Italy)

Under-23 Men Road Race: Kristoffer Halvorsen (Norway) won.

Individual Time Trials: Tony Martin (Germany) won the Elite Men's Individual Time Trial.   Full results to come...

Individual Time Trials: Brandon McNulty (U.S.A.) won the Junior Men's Individual Time Trial.  Amber Neben (U.S.A.) won the Elite Women's ITT.  Full results to come...

Individual Time Trials: Karlijn Swinkels (Netherlands) won the Junior Women's Individual Time Trial World Championship.  Marco Mathis (Germany) won the Under-23 Men's Individual Time Trial World Championship.  Full results to come...

Team Time Trials: Boels Dolmans won the Women's TTT World Championship.  Etixx-Quickstep won the Men's TTT World Championship.

Women's Team Time Trial Results

  Name Nationality Age Result
1 BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM NED   48:41.62
  Chantal BLAAK NED 27  
  Karol-Ann CANUEL NED 28  
  Elizabeth DEIGNAN NED 28  
  Christine MAJERUS NED 29  
  Evelyn STEVENS NED 33  
  Ellen VAN DIJK NED 29  
2 CANYON SRAM RACING GER   +48.24
  Alena AMIALIUSIK GER 27  
  Hannah BARNES GER 23  
  Lisa BRENNAUER GER 28  
  Elena CECCHINI GER 24  
  Mieke KROEGER GER 23  
  Trixi WORRACK GER 35  
3 CERVELO BIGLA PRO CYCLING TEAM GER   +1:56.47
  Ciara HORNE GER 27  
  Lisa KLEIN GER 20  
  Lotta LEPISTÖ GER 27  
  Ashleigh MOOLMAN-PASIO GER 31  
  Joelle NUMAINVILLE GER 29  
  Stephanie POHL GER 29  
4 BEPINK ITA   +2:46.03
  Amber NEBEN ITA 41  
  Francesca PATTARO ITA 21  
  Ilaria SANGUINETI ITA 22  
  Silvia VALSECCHI ITA 34  
  Georgia WILLIAMS ITA 23  
  Olga ZABELINSKAYA ITA 36  
5 TWENTY16 - RIDEBIKER USA   +2:46.73
  Kristin ARMSTRONG USA 43  
  Allie DRAGOO USA 27  
  Chloe DYGERT USA 19  
  Annie FOREMAN-MACKEY USA 25  
  Alison JACKSON USA 28  
  Leah THOMAS USA 27  
6 HITEC PRODUCTS NOR   +3:23.52
  Charlotte BECKER NOR 33  
  Cecilie Gotaas JOHNSEN NOR 40  
  Julie LETH NOR 24  
  Emilie MOBERG NOR 25  
  Thea THORSEN NOR 24  
  Kirsten WILD NOR 34  
7 BTC CITY LJUBLJANA SLO   +3:43.10
  Polona BATAGELJ SLO 27  
  Eugenia BUJAK SLO 27  
  Corinna LECHNER SLO 22  
  Olena PAVLUKHINA SLO 27  
  Anna PLICHTA SLO 24  
  Mia RADOTIC SLO 32  
8 RABOLIV WOMENCYCLINGTEAM NED   +6:03.33
  Shara GILLOW NED 29  
  Roxane KNETEMANN NED 29  
  Anouska KOSTER NED 23  
  Katarzyna NIEWIADOMA NED 22  
  Moniek TENNIGLO NED 28  
  Anna VAN DER BREGGEN NED 26  

 

Men's Team Time Trial Results

  Name Nationality Age Result
1 ETIXX - QUICK STEP BEL   42:32.39
  Bob JUNGELS BEL 24  
  Marcel KITTEL BEL 28  
  Yves LAMPAERT BEL 25  
  Tony MARTIN BEL 31  
  Niki TERPSTRA BEL 32  
  Julien VERMOTE BEL 27  
2 BMC RACING TEAM USA   +11.69
  Rohan DENNIS USA 26  
  Stefan KUENG USA 23  
  Daniel OSS USA 29  
  Taylor PHINNEY USA 26  
  Manuel QUINZIATO USA 37  
  Joseph ROSSKOPF USA 27  
3 ORICA-BIKEEXCHANGE AUS   +37.12
  Luke DURBRIDGE AUS 25  
  Alexander EDMONSON AUS 23  
  Michael HEPBURN AUS 25  
  Daryl IMPEY AUS 32  
  Michael MATTHEWS AUS 26  
  Svein TUFT AUS 39  
4 TEAM SKY GBR   +54.28
  Vasil KIRYIENKA GBR 35  
  Michal KWIATKOWSKI GBR 26  
  Nicolas ROCHE GBR 32  
  Ben SWIFT GBR 29  
  Geraint THOMAS GBR 30  
  Danny VAN POPPEL GBR 23  
5 TEAM LOTTO NL - JUMBO NED   +54.79
  Victor CAMPENAERTS NED 25  
  Wilco KELDERMAN NED 25  
  Thomas LEEZER NED 31  
  Primo┼ż ROGLIC NED 27  
  Timo ROOSEN NED 23  
  Jos VAN EMDEN NED 31  
6 MOVISTAR TEAM ESP   +1:11.02
  Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA ESP 30  
  Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP 29  
  Alex DOWSETT ESP 28  
  Imanol ERVITI ESP 33  
  Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA ESP 27  
  Jasha SÜTTERLIN ESP 24  
7 TEAM GIANT - ALPECIN GER   +1:26.30
  Søren Kragh ANDERSEN GER 22  
  John DEGENKOLB GER 27  
  Tom DUMOULIN GER 26  
  Chad HAGA GER 28  
  Georg PREIDLER GER 26  
  Ramon SINKELDAM GER 27  
8 TEAM KATUSHA RUS   +2:01.35
  Sven erik BYSTRØM RUS 24  
  Alexander KRISTOFF RUS 29  
  Viacheslav KUZNETSOV RUS 27  
  Michael MORKOV RUS 31  
  Nils POLITT RUS 22  
  Anton VOROBYEV RUS 26  
9 ASTANA PRO TEAM KAZ   +2:21.46
  Dario CATALDO KAZ 31  
  Jakob FUGLSANG KAZ 31  
  Andriy GRIVKO KAZ 33  
  Tanel KANGERT KAZ 29  
  Alexey LUTSENKO KAZ 24  
  Gatis SMUKULIS KAZ 29  
10 VERANDA'S WILLEMS CYCLING TEAM BEL   +3:39.46
  Sander CORDEEL BEL 29  
  Jan GHYSELINCK BEL 28  
  Aidis KRUOPIS BEL 30  
  Christophe PREMONT BEL 27  
  Elias VAN BREUSSEGEM BEL 24  
  Stef VAN ZUMMEREN BEL 25  
11 AG2R LA MONDIALE FRA   +3:43.40
  Gediminas BAGDONAS FRA 31  
  Ben GASTAUER FRA 29  
  Alexis GOUGEARD FRA 23  
  Patrick GRETSCH FRA 29  
  Hugo HOULE FRA 26  
  Christophe RIBLON FRA 35  
12 CYCLING ACADEMY TEAM ISR   +4:24.83
  Guillaume BOIVIN ISR 27  
  Dan CRAVEN ISR 33  
  Mihkel RÄIM ISR 23  
  Guy SAGIV ISR 22  
  Daniel TUREK ISR 23  
  Aviv YECHZKEL ISR 22  
13 CCC SPRANDI POLKOWICE POL   +4:26.17
  Víctor DE LA PARTE POL 30  
  Felix GROSSSCHARTNER POL 23  
  Nikolay MIHAYLOV POL 28  
  Lukasz OWSIAN POL 26  
  Maciej PATERSKI POL 30  
  Branislau SAMOILAU POL 31  
14 KOLSS-BDC TEAM UKR   +5:04.45
  Andrii BRATASHCHUK UKR 24  
  Vitaliy BUTS UKR 30  
  Mykhaylo KONONENKO UKR 29  
  Andriy KULYK UKR 27  
  Sergiy LAGKUTI UKR 31  
  Andriy VASYLYUK UKR 29  
15 SKYDIVE DUBAI PRO CYCLING TEAM - AL AHLI CLUB UAE   +5:44.05
  Soufiane HADDI UAE 25  
  Adil JELLOUL UAE 34  
  Francisco MANCEBO PEREZ UAE 40  
  Murad TAREK OBAID UAE 32  
  Andrea PALINI UAE 27  
  Marlen ZMORKA UAE 23  
16 VINO 4-EVER SKO KAZ   +6:31.21
  Stepan ASTAFYEV KAZ 22  
  Zhandos BIZHIGITOV KAZ 25  
  Yevgeniy GIDICH KAZ 20  
  Alexandr SHUSHEMOIN KAZ 29  
  Alexey VOLOSHIN KAZ 20  
  Oleg ZEMLYAKOV KAZ 23  
17 STRADALLI - BIKE AID GER   +7:23.87
  Joschka BECK GER 23  
  Daniel BICHLMANN GER 28  
  Patrick LECHNER GER 28  
  Dominik MERSEBURG GER 25  
  Timo SCHÄFER GER 34  
  Meron TESHOME HAGOS GER 24  

 

2015: Richmond Worlds

Event Winner
Elite Men Road Race (Richmond) Peter Sagan
Elite Women Road Race (Richmond) Lizzie Armitstead
Junior Men Road Race (Richmond) Felix Gall
Under-23 Men Road Race (Richmond) Kevin Ledanois
Junior Women Road Race (Richmond) Chloe Dygert
Elite Men Individual Time Trial (53km, Richmond) Vasil Kiryienka
Elite Women Individual Time Trial (30km, Richmond) Linda Villumsen
Men Juniors Individual Time Trial (30km, Richmond) Leo Appelt
Men Under-23 Individual Time Trial (30km, Richmond) Mads Wurtz Schmidt
Women Juniors Individual Time Trial (15km, Richmond) Chloe Dygert
Men's Team Time Trial (Richmond) BMC Racing
Women's Team Time Trial (Richmond) Velocio SRAM

 

 

 

  (UCI Road World Championships resultats)