Tour of the Basque Country Results - Vuelta al Pais Vasco

  Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- This page lists Tour of the Basque Country/Vuelta al Pais Vasco results
See also:  Tour of the Basque Country LIVE - Tour of the Basque Country Videos -
NOTE:  If you believe you may not be seeing the latest content on this page, try clearing your browser's cache (or try a different browser).



2017 Tour of the Basque Country Results:

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) won the Stage 6 Individual Time Trial.  Alejandro Valverde (Movistar) wins the 2017 Tour of the Basque Country.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 Primož ROGLIC SLO TLJ 28 35:58
2 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 +9
3 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP TBM 28 +15
4 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TFS 35 +23
5 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP QST 28 +34
6 Michael MATTHEWS AUS SUN 27 +41
7 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 36 +52
8 Diego ULISSI ITA UAD 28 +52
9 Victor DE LA PARTE GONZALEZ ESP MOV 31 +1:04
10 George BENNETT NZL TLJ 27 +1:23
11 Simon ŠPILAK SLO KAT 31 +1:23
12 Patrick KONRAD AUT BOH 26 +1:27
13 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH TBM 26 +1:28
14 Louis MEINTJES RSA UAD 25 +1:28
15 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI ESP MOV 30 +1:31
16 MICHAEL VALGREN ANDERSEN DEN AST 25 +1:34
17 Enric MAS NICOLAU ESP QST 22 +1:34
18 Sam OOMEN NED SUN 22 +1:37
19 Georg PREIDLER AUT SUN 27 +1:37
20 Jérémy ROY FRA FDJ 34 +1:37
21 Anthony ROUX FRA FDJ 30 +1:41
22 Warren BARGUIL FRA SUN 26 +1:41
23 Emanuel BUCHMANN GER BOH 25 +1:44
24 Nicolas EDET FRA COF 30 +1:45
25 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY 30 +1:45
26 Simon YATES GBR ORS 25 +1:48
27 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR ESP MOV 26 +1:49
28 Giovanni VISCONTI ITA TBM 34 +1:53
29 Mikel NIEVE ITURRALDE ESP SKY 33 +1:55
30 Maxime MONFORT BEL LTS 34 +2:00
31 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP AST 27 +2:01
32 Luis León SANCHEZ ESP AST 34 +2:01
33 Matteo MONTAGUTI ITA ALM 33 +2:05
34 Matej MOHORIC SLO UAD 23 +2:08
35 Valerio CONTI ITA UAD 24 +2:10
36 Eros CAPECCHI ITA QST 31 +2:12
37 Léo VINCENT FRA FDJ 22 +2:13
38 Rudy MOLARD FRA FDJ 28 +2:15
39 Alexey LUTSENKO KAZ AST 25 +2:21
40 Michael WOODS CAN CDT 31 +2:25
41 Ondrej CINK CZE TBM 27 +2:25
42 Stéphane ROSSETTO FRA COF 30 +2:26
43 David LOPEZ GARCIA ESP SKY 36 +2:27
44 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFS 40 +2:29
45 Antwan TOLHOEK NED TLJ 23 +2:30
46 Laurens TEN DAM NED SUN 37 +2:30
47 SEBASTIAN HENAO GOMEZ COL SKY 24 +2:30
48 Sergei CHERNETSKI RUS AST 27 +2:32
49 Romain BARDET FRA ALM 27 +2:33
50 BENOIT VAUGRENARD FRA FDJ 35 +2:37
51 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM 29 +2:37
52 Floris DE TIER BEL TLJ 25 +2:38
53 Sander ARMEE BEL LTS 32 +2:41
54 Janez BRAJKOVIC SLO TBM 34 +2:41
55 Tao GEOGHEGAN HART GBR SKY 22 +2:41
56 Luis Guillermo MAS BONET ESP CJR 28 +2:42
57 Omar FRAILE MATARRANZ ESP DDD 27 +2:42
58 Jaime ROSON GARCIA ESP CJR 24 +2:48
59 Chris HAMILTON AUS SUN 22 +2:50
60 Tiago MACHADO POR KAT 32 +2:52
61 Jack HAIG AUS ORS 24 +2:57
62 Roman KREUZIGER CZE ORS 31 +3:02
63 Ángel VICIOSO ARCOS ESP KAT 40 +3:03
64 Jay MCCARTHY AUS BOH 25 +3:03
65 NICHOLAS ROCHE IRL BMC 33 +3:05
66 Ruben PLAZA ESP ORS 37 +3:08
67 Cesare BENEDETTI ITA BOH 30 +3:08
68 Manuele MORI ITA UAD 37 +3:09
69 Hubert DUPONT FRA ALM 37 +3:10
70 Anthony PEREZ FRA COF 26 +3:20
71 Maurits LAMMERTINK NED KAT 27 +3:21
72 Nathan BROWN USA CDT 26 +3:29
73 Maxim BELKOV RUS KAT 32 +3:30
74 Silvio HERKLOTZ GER BOH 23 +3:31
75 Danilo WYSS SUI BMC 32 +3:31
76 Gianluca BRAMBILLA ITA QST 30 +3:34
77 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +3:38
78 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFS 37 +3:39
79 Serge PAUWELS BEL DDD 34 +3:39
80 Gregor MÜHLBERGER AUT BOH 23 +3:43
81 André CARDOSO POR TFS 33 +3:43
82 Ben SWIFT GBR UAD 30 +3:44
83 Julien BERNARD FRA TFS 25 +3:45
84 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS 27 +3:47
85 Dries DEVENYNS BEL QST 34 +3:47
86 Alessandro DE MARCHI ITA BMC 31 +3:48
87 Mikael CHEREL FRA ALM 31 +3:48
88 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD 23 +3:53
89 Jakob FUGLSANG DEN AST 32 +3:55
90 Grega BOLE SLO TBM 32 +3:57
91 Damiano CARUSO ITA BMC 30 +3:59
92 CEDRIC PINEAU FRA FDJ 32 +3:59
93 Mathias LE TURNIER FRA COF 22 +4:00
94 Sergio PARDILLA BELLON ESP CJR 33 +4:01
95 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD 34 +4:01
96 Kristijan ÐURASEK CRO UAD 30 +4:02
97 Alex HOWES USA CDT 29 +4:02
98 Laurent DIDIER LUX TFS 33 +4:09
99 Odd Christian EIKING NOR FDJ 23 +4:10
100 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF 33 +4:13
101 Carlos VERONA ESP ORS 25 +4:14
102 Michael ALBASINI SUI ORS 37 +4:15
103 Jonathan LASTRA MARTINEZ ESP CJR 24 +4:18
104 Yukiya ARASHIRO JPN TBM 33 +4:19
105 Alexander ARANBURU DEVA ESP CJR 22 +4:20
106 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ 28 +4:29
107 Jon IRISARRI RINCON ESP CJR 22 +4:33
108 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST 25 +4:37
109 Tom-Jelte SLAGTER NED CDT 28 +4:37
110 Clement CHEVRIER FRA ALM 25 +4:38
111 Matvey MAMYKIN RUS KAT 23 +4:47
112 AMAEL MOINARD FRA BMC 35 +4:48
113 Julien BERARD FRA ALM 30 +4:48
114 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TFS 36 +4:55
115 Daniel MORENO ESP MOV 36 +5:00
116 Fabricio FERRARI BARCELO URU CJR 32 +5:01
117 Guillaume BONNAFOND FRA COF 30 +5:07
118 Robert KIŠERLOVSKI CRO KAT 31 +5:12
119 Nikita STALNOV KAZ AST 26 +5:25
120 Benjamin KING USA DDD 28 +5:29
121 Michael SCHWARZMANN GER BOH 26 +5:33
122 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP TLJ 29 +5:39
123 Michal GOLAS POL SKY 33 +5:40
124 Yoann BAGOT FRA COF 30 +5:51
125 Rob POWER AUS ORS 22 +6:04
126 Toms SKUJINS LAT CDT 26 +6:07
127 Bert-Jan LINDEMAN NED TLJ 28 +6:10
128 Antonio NIBALI ITA TBM 25 +6:17

 

General Classification after Stage 6

  Name Nationality Team Age Result
1 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 20:41:25
2 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TFS 35 +17
3 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain TBM 28 +21
4 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain QST 28 +44
5 Primož ROGLIC Slovenia TLJ 28 +59
6 Louis MEINTJES South Africa UAD 25 +1:19
7 Patrick KONRAD Austria BOH 26 +1:40
8 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY 30 +1:51

 

Alejandro Valverde (Movistar) won Stage 5 and now leads in the general classification.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 3:26:31
2 Romain BARDET FRA ALM 27 +0
3 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +0
4 Michael WOODS CAN CDT 31 +0
5 Louis MEINTJES RSA UAD 25 +0
6 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TFS 35 +3
7 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP TBM 28 +15
8 SEBASTIAN HENAO GOMEZ COL SKY 24 +15
9 Simon YATES GBR ORS 25 +15
10 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP QST 28 +22

 

General Classification after Stage 5

  Name Nationality Team Age Result
1 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 20:05:18
2 Rigoberto URAN URAN Colombia CDT 30 +0
3 Romain BARDET France ALM 27 +0
4 Louis MEINTJES South Africa UAD 25 +0
5 Michael WOODS Canada CDT 31 +0
6 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TFS 35 +3
7 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain TBM 28 +15
8 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY 30 +15
9 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain QST 28 +19
10 Patrick KONRAD Austria BOH 26 +22

 

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) won Stage 4.  David de la Cruz (QuickStep Floors) remains overall leader.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 Primož ROGLIC SLO TLJ 28 4:23:46
2 Michael MATTHEWS AUS SUN 27 +2
3 Giovanni VISCONTI ITA TBM 34 +2
4 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +2
5 Simon YATES GBR ORS 25 +2
6 Patrick KONRAD AUT BOH 26 +2
7 Rudy MOLARD FRA FDJ 28 +2
8 Diego ULISSI ITA UAD 28 +2
9 Emanuel BUCHMANN GER BOH 25 +2
10 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 +2

 

General Classification after Stage 4

  Name Nationality Team Age Result
1 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain QST 28 16:38:42
2 Primož ROGLIC Slovenia TLJ 28 +1
3 Michal KWIATKOWSKI Poland SKY 27 +3
4 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 +3
5 Patrick KONRAD Austria BOH 26 +3
6 Rudy MOLARD France FDJ 28 +3
7 George BENNETT New Zealand TLJ 27 +3
8 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR Spain MOV 26 +3
9 Rigoberto URAN URAN Colombia CDT 30 +3
10 Sam OOMEN Netherlands SUN 22 +3

 

David de la Cruz (QuickStep Floors) won Stage 3 and is new overall leader.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP QST 28 3:54:25
2 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +3
3 Jay MCCARTHY AUS BOH 25 +3
4 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 +3
5 Giovanni VISCONTI ITA TBM 34 +3
6 Rudy MOLARD FRA FDJ 28 +3
7 Diego ULISSI ITA UAD 28 +3
8 Patrick KONRAD AUT BOH 26 +3
9 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS 27 +3
10 Warren BARGUIL FRA SUN 26 +3
11 Romain BARDET FRA ALM 27 +3
12 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +3
13 Nicolas EDET FRA COF 30 +3
14 Luis León SANCHEZ ESP AST 34 +3
15 George BENNETT NZL TLJ 27 +3
16 Serge PAUWELS BEL DDD 34 +3
17 Sam OOMEN NED SUN 22 +3
18 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP TBM 28 +3
19 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD 23 +3
20 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR ESP MOV 26 +3

 

General Classification after Stage 3

  Name Nationality Team Age Result
1 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain QST 28 12:14:54
2 Jay MCCARTHY Australia BOH 25 +3
3 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 +3
4 Michal KWIATKOWSKI Poland SKY 27 +3
5 Patrick KONRAD Austria BOH 26 +3
6 Rudy MOLARD France FDJ 28 +3
7 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS 27 +3
8 Luis León SANCHEZ Spain AST 34 +3
9 Romain BARDET France ALM 27 +3
10 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR Spain MOV 26 +3
11 George BENNETT New Zealand TLJ 27 +3
12 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain TBM 28 +3
13 Warren BARGUIL France SUN 26 +3
14 Rigoberto URAN URAN Colombia CDT 30 +3
15 Sam OOMEN Netherlands SUN 22 +3
16 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN Eritrea DDD 23 +3
17 Primož ROGLIC Slovenia TLJ 28 +3
18 Sergei CHERNETSKI Russia AST 27 +3
19 Serge PAUWELS Belgium DDD 34 +3
20 Alexis VUILLERMOZ France ALM 29 +3

 

Michael Albasini (Orica-Scott) won Stage 2.  Michael Matthews (Team Sunweb) remains overall leader.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 Michael ALBASINI SUI ORS 37 4:35:22
2 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG QST 34 +0
3 Sean DE BIE BEL LTS 26 +0
4 Michael MATTHEWS AUS SUN 27 +0
5 Paul MARTENS GER TLJ 34 +0
6 Matej MOHORIC SLO UAD 23 +0
7 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 +0
8 Rudy MOLARD FRA FDJ 28 +0
9 Manuele MORI ITA UAD 37 +0
10 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +0

 

General Classification after Stage 2

  Name Nationality Team Age Result
1 Michael MATTHEWS Australia SUN 27 8:20:29
2 Maximiliano Ariel RICHEZE Argentina QST 34 +0
3 Sean DE BIE Belgium LTS 26 +0
4 Michael SCHWARZMANN Germany BOH 26 +0
5 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 +0
6 Jay MCCARTHY Australia BOH 25 +0
7 Matej MOHORIC Slovenia UAD 23 +0

 

Michael Matthews (Team Sunweb) won Stage 1 and is first overall leader.  Provisional results...

  Name Nationality Team Age Result
1 Michael MATTHEWS AUS SUN 27 3:45:07
2 Jay MCCARTHY AUS BOH 25 +0
3 Simon GERRANS AUS ORS 37 +0
4 Jhonatan RESTREPO VALENCIA COL KAT 23 +0
5 Sean DE BIE BEL LTS 26 +0
6 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG QST 34 +0
7 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +0
8 Anthony ROUX FRA FDJ 30 +0
9 Ben SWIFT GBR UAD 30 +0
10 Gregor MÜHLBERGER AUT BOH 23 +0

 

General Classification after Stage 1

  Name Nationality Team Age Result
1 Michael MATTHEWS Australia SUN 27 3:45:07
2 Jay MCCARTHY Australia BOH 25 +0
3 Simon GERRANS Australia ORS 37 +0
4 Jhonatan RESTREPO VALENCIA Colombia KAT 23 +0
5 Sean DE BIE Belgium LTS 26 +0
6 Maximiliano Ariel RICHEZE Argentina QST 34 +0
7 Rigoberto URAN URAN Colombia CDT 30 +0
8 Anthony ROUX France FDJ 30 +0
9 Ben SWIFT Great Britain UAD 30 +0
10 Gregor MÜHLBERGER Austria BOH 23 +0

 

2016 (Overall winner: Alberto Contador)

Stage (click stage for full results) Stage winner Overall leader
1. Etxebarria/Markina-Xemein (144 km) Luis Leon Sanchez Luis Leon Sanchez
2. Markina-Xemein/Amurrio (174.2 km) Mikel Landa Mikel Landa
3. Vitoria-Gasteiz/Lesaka (193.5 km) Stephen Cummings Mikel Landa
4. Lesaka/Orio (165 km) Samuel Sanchez Wilco Kelderman
5. Orio/Eibar-Arrate (159 km) Diego Rosa Sergio Henao
    Alberto Contador

 

2015 (Overall winner: Joaquim Rodriguez)

Stage (click stage for full results) Stage winner Overall leader
1. Bilbao/Bilbao (162.7 km) Michael Matthews Michael Matthews
2. Bilbao/Vitoria-Gasteiz (175.4 km) Fabio Felline Michael Matthews
3. Vitoria-Gasteiz/Zumarraga (170.7 km) Joaquim Rodriguez Sergio Henao
4. Zumarraga/Arrate (Eibar) (162.2 km) Joaquim Rodriguez Sergio Henao
5. Eibar/Aia (155.5 km) Mikel Landa Sergio Henao
6. Aia/Aia (18.3 km Individual Time Trial) Tom Dumoulin Joaquim Rodriguez

 

 

2014 (Overall winner: Alberto Contador)

Stage (click stage for full results) Stage winner Overall leader
1. Ordizia/Ordizia (153.4 km)  Alberto Contador  Alberto Contador
2. Ordizia/Urdazubi (155.8 km)  Tony Martin  Alberto Contador
3. Urdazubi-Urdax/Vitoria-Gasteiz (194.7 km)  Michael Matthews  Alberto Contador
4. Vitoria-Gasteiz/Arrate (Eibar) (151 km)  Wouter Poels  Alberto Contador
5. Eibar/Markina-Xemein (160.2 km)  Ben Swift  Alberto Contador
6. Markina-Xemein/Markina-Xemein (25.9 km Time Trial)  Tony Martin  Alberto Contador

 

 

  (Tour du Pays Basque resultats)